دکتر حمید مزارعی
Search
Close this search box.
استفاده از عینک بعد از جراحی بینی

استفاده از عینک بعد از جراحی بینی

استفاده از عینک بعد از جراحی بینی برای برخی افراد به یک دغدغه تبدیل شده است. جراحی بینی بهترین راه برای تغییر فرم بینی به حالت ایده آل است و اعتماد به نفس شما را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. مراقبت بعد از جراحی تاثیر زیادی روی ماندگاری و تثبیت نتایج جراحی بینی می‌گذارد. استفاده از عینک هم ممکن است تاثیرات زیادی روی فرم بینی بعد از جراحی بگذارد به طوری که اکثر پزشکان استفاده از آن را توصیه نمی‌کنند. برای استفاده از عینک حداقل دو ماه و برای نتایج بهتر است تا شش ماه بعد از جراحی صبر کنید.

نکات مهم استفاده از عینک بعد از جراحی بینی

نکات مهم استفاده از عینک بعد از جراحی بینی

اگر می‌خواهید پس از جراحی بینی از عینک استفاده کنید، پس باید برخی از نکات را رعایت کنید تا به نتایج جراحی آسیبی وارد نشود. این نکات عبارتند از:

  • سعی کنید عینک را با استفاده از چسب به پیشانی بچسبانید تا با بینی شما تماس نداشته باشد. این کار باعث می‌شود که هیچ فشاری روی بینی وارد نشود. البته این راهکار تا زمانی پاسخگو است که پوست فرد چرب نباشد، زیرا به مرور چسب از پوست جدا شده و هیچ تاثیری ندارد.
  • ممکن است در هنگام استفاده از عینک پوست زیر چشم تحریک شده و باعث ایجاد آلرژی شود. این آلرژی احتمال دارد که به نتایج حاصل از جراحی بینی آسیب وارد کند. پس اگر حس می‌کنید که در این ناحیه دارای جوش و خارش شده اید، بهتر است از زدن عینک خودداری کنید.
  • یکی از بهترین نکات زدن عینک بعد از جراحی بینی، استفاده از نگهدارنده عینک است. این وسیله می‌تواند عینک را در قسمت پیشانی نگه دارد و از تماس آن با بینی جلوگیری کند. در نتیجه، هیچ تحریک پوستی نیز اتفاق نخواهد افتاد.

آیا استفاده از عینک روی فرم بینی تاثیر می‌گذارد؟

همه عینک‌ها اعم از طبی و آفتابی دارای وزن‌های متغیری هستند. هر چقدر هم که این وزن کم باشد، ممکن است روی نتایج حاصل از جراحی بینی تاثیر بگذارد. بینی شما پس از جراحی بسیار شکننده و آسیب پذیر است. حال اگر وزن عینک روی آن قرار بگیرد، ممکن است فرم بینی را تا حد زیادی تغییر دهد و آن را نامتقارن سازد. عینک‌های آفتابی هم با این که وزن سبکی دارند، باز هم از این قاعده مستثنی نیستند و بهتر است از زدن آن‌ها تا زمان بهبودی کامل خودداری کنید.

اقدامات لازم برای جلوگیری از ماندگاری جای عینک روی بینی

اگر می‌خواهید زدن عینک پس از جراحی بینی کمترین تاثیر خود را روی بینی داشته باشد، می‌توانید اقداماتی را انجام دهید. در وهله اول باید به انتخاب نوع و وزن فریم دقت کنید. فریم‌های فلزی بسیار سنگین هستند و می‌توانند حتی بدون جراحی هم جای زیادی روی بینی باقی بگذارند. بهتر است عینک فلزی خود را کنار گذاشته و از عینک‌هایی با جنس پلاستیک یا کائوچو استفاده کنید.

سعی کنید عینکی را تهیه کنید که حساسیت زا نباشد. برخی از عینک‌ها از جنس سیلیکون هستند. سیلیکون‌ها دارای دو نوع عادی و پزشکی هستند که نوع عادی می‌تواند حساسیت زا بوده و باعث تحریک پوستی در ناحیه بینی شود. در مقابل، سیلیکون‌های پزشکی حتی خاصیت ضد حساسیت هم دارند و اگر بتوانید این نوع متریال را تهیه کنید، دیگر هیچ نوع آلرژی و تحریک پوستی در اطراف ناحیه بینی اتفاق نخواهد افتاد. ضخامت فریم هم تاثیر زیادی روی ماندگاری جای عینک دارد.

عینک‌های کائوچویی و فلزی اکثرا فریم‌های ضخیمی دارند که ممکن است روی نتایج حاصل از جراحی بینی تاثیرگذار باشند. بهتر است از عینک‌هایی با فریم ظریف استفاده کنید. هر چه فریم عینک ظریف‌تر باشد، میزان وزن آن نیز پایین‌تر بوده و احتمال این که روی بینی جا بگذارد بسیار پایین خواهد بود.

زمان استفاده از عینک بعد ازجراحی بینی

پزشکان استفاده از عینک بعد از جراحی بینی را بلافاصله توصیه نمی‌کنند. بعد از جراحی به مدت یک هفته از آتل استفاده می‌کنید. در این زمان ممکن است از فشار وزن عینک روی بینی جلوگیری شود، اما به مرور تاثیرات خود را می‌گذارد. با جدا شدن آتل، عینک زدن دشوارتر می‌شود و به صورت مستقیم با بینی تماس پیدا می‌کند. تورم ناشی از جراحی بینی ممکن است حتی تا یک سال هم به طور کامل برطرف نشود و در این مدت زمان شما باید نکات مراقبتی را رعایت کنید.

غضروف، استخوان و پوست بینی ممکن است بعد از چند هفته بسیار بهتر به نظر برسند، اما تغییرات جزئی برای چندین ماه ادامه خواهد داشت. اکثر جراحان در مورد استفاده از عینک بعد از جراحی هم نظر هستند و توصیه می‌کنند که حداقل تا دو ماه پس از جراحی از زدن عینک خودداری کنید. بهترین راه برای استفاده از عین این است که تا شش ماه پس جراحی صبر کنید.

خلاصه ای از نکات مربوط به استفاده از عینک بعد از جراحی بینی

جراحی بینی بهترین راهی است که می‌توانید با آن به ظاهر ایده آل خود دست پیدا کنید. همان طور که می‌دانید این جراحی دوران نقاهت طولانی و نکات مراقبتی زیادی دارد که استفاده از عینک بعد از جراحی بینی یکی از مهم‌ترین آن ها به شمار می‌آید. اگر چشمان ضعیفی دارید و بدون عینک دچار مشکل می‌شوید، برای جراحی بینی یک مانع بزرگ خواهید داشت. بهتر است در ابتدا، قبل از اقدام برای جراحی بینی چشمان خود را لیزیک کنید تا دیگر مجبور به استفاده از عینک نباشید. همچنین می‌توانید استفاده از لنزهای تماسی را هم امتحان کنید. در نتیجه، دیگر نگران تاثیرات استفاده از عینک روی نتایج حاصل از جراحی بینی خود نخواهید بود. برای مطرح کردن سوالات بیشتر می‌توانید از طریق شماره تلفن درج شده در سایت با ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *