دکتر حمید مزارعی
Search
Close this search box.
بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی چیست و بهترین تکنیک آن کدام است؟

بلفاروپلاستی چیست؟ این جراحی چه مراحلی دارد؟ انواع آن کدام هستند؟ و بهترین تکنیک آن چیست؟ زمانی که صحبت از جراحی پلک به میان می‌آید، این‌ها سوالاتی هستند که ذهن شما را با خود درگیر می‌کنند. یکی از راه‌های مدرنی که برای برطرف کردن افتادگی پلک و عیوب آن کاربرد دارد، جراحی زیبایی پلک یا جراحی بلفاروپلاستی است. این روش که با حذف چربی‌های بالایی و پایینی چشم همراه است، در چند سال اخیر مورد توجه زیباجویان خصوصا خانم‌ها، قرار گرفته است. جراحی پلک نیز مانند هر جراحی دیگری دارای مزایا و عوارضی است. این جراحی انواع مختلفی دارد و طی مراحل گوناگون انجام می‌شود. اگر قصد انجام جراحی پلک را دارید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک‌ چیست؟

بلفاروپلاستی یا همان جراحی زیبایی پلک، نوین‌ترین نوع از جراحی‌های موجود برای زیباسازی چهره است. در این جراحی چین و چروک‌هایی که در اطراف چشم به خصوص روی پلک یا زیر پلک به وجود آمده‌اند، از بین خواهند رفت. در واقع جراح با برش دادن پوست اضافه و بخیه کردن این پوست، جوانی را به چهره بازمی‌گرداند.

جراحی پلک همچنین می‌تواند یک جراحی زیبایی و درمانی باشد. در مواقعی که افتادگی پلک جلوی دید افراد را بگیرد، این جراحی درمانی است.‌ روش‌های از بین بردن نواقص پلک انواع مختلفی دارد و می‌تواند حتی بدون‌ جراحی هم انجام بگیرد. اما تکنیک جراحی یک تکنیک دائمی و فوق‌العاده اثر گذار است. توجه داشته باشید که تخصص و مهارت پزشک در انجام این عمل بسیار مهم است. این جراحی باعث جوانسازی چهره شما خواهد شد و اجزای چهره را نیز با هم متناسب خواهد کرد. پس در زیباسازی شما نقش ویژه‌ای دارد.

مراحل اصلی بلفاروپلاستی را بدانید!

برای این که جراحی زیبایی پلک را انجام دهید، باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

  1. قبل از این که پزشک شما جراحی را انجام دهد، از شما می‌خواهد تا در جلسات مشاوره و معاینه شرکت کنید. در این جلسات نوع افتادگی پلک شما و روش جراحی و همچنین هزینه‌های عمل مشخص خواهند شد. افزون بر آن، پزشک انتظاراتتان را بررسی خواهد کرد تا دقیقا همان طور که می‌خواهید، پلک شما را جراحی کند. ممکن است در این مرحله پزشک با بینایی سنجی یا عکس‌برداری کامپیوتری از چشم شما میزان شدت افتادگی چشم را نیز مشخص نماید.
  2. حال که معاینات ابتدایی جراحی انجام شدند، پزشک تاریخی را برای جراحی پلک مشخص خواهد کرد. وجود یک همراه حین انجام عمل برای ضروری است.
  3. در مرحله بعد، پزشک کار خود را آغاز می‌کند و پوست اضافی روی پلک را برش و آن را از پلک جدا می‌کند. حال که پوست اضافی موجود بر روی پلک از بین رفت، محل برش خورده بخیه می‌خورد و جراحی به پایان می‌رسد.
  4. با اتمام عمل، هنوز کار شما به پایان نرسیده است. در مرحله مراقبت‌های بعد از بلفاروپلاستی باید عوارض ناشی از بلفاروپلاستی را با دارو از بین ببرید. همچنین در دوره‌های زمانی منظم به پزشک خود سر بزنید تا از تاثیرگذار بودن روند جراحی و مراقبت‌های لازم مطمئن شوید.
مراحل اصلی بلفاروپلاستی را بدانید!

انواع بلفاروپلاستی را بشناسید!

به طور کلی جراحی بلفا به دو نوع جراحی پلک بالا و پایین تقسیم می‌شود.‌ شما به عنوان متقاضی بلفاروپلاستی می‌توانید هم به صورت مستقل و هم به صورت ترکیبی از این روش‌ها برای رفع نقوص پلک‌های بالا و پایین استفاده نمایید. در جراحی پلک پایین معمولا مشکلاتی همچون پف زیر چشم و چربی‌های زیر چشم از بین می‌روند اما در عمل فوقانی چشم، افتادگی پلک درمان خواهد شد.

جراحی پلک پایین

جراحی پلک تحتانی چشم می‌تواند منجر به حذف کیسه‌های چربی از زیر چشم شود. اگر پس از خالی شدن قسمت زیرین چشم پوست حالت افتادگی و شل شدگی پیدا کند، پزشک با تکنیک‌های مختلف پوست اضافی به وجود آمده را از قسمت زیرین چشم شما خواهد برداشت.

جراحی پلک بالا

جراحی زیبایی پلک بالا برای برطرف کردن افتادگی‌های پوستی در بالای چشم کاربرد دارد. گاهی اوقات ممکن است این جراحی با از بین بردن بافت‌های چربی در بالای چشم همراه باشد. در برخی از موارد نیز افتادگی پوست آنقدر زیاد است که فرد را دچار اختلالات بینایی می‌کند. هر چه که باشد، جراحی پلک بالا می‌تواند عیوب این چنینی را از بین ببرد.

افراد کاندید بلفاروپلاستی چه افرادی هستند؟

افرادی که از نظر جسمانی در سلامت کامل به سر می‌برند و پوستی آویزان و پف کرده در زیر یا بالای چشم خود دارند، می‌توانند از جراحی زیبایی پلک استفاده کنند. با افزایش سن یا عوامل ژنتیکی است که مشکلات افتادگی پلک در افراد خود را نشان می‌دهند. 

بلفاروپلاستی چه عوارضی دارد؟

مسلما هر جراحی که برای درمان یا زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزون بر مزایای خود دارای عوارضی هم هست. این عوارض در برخی از بیماران و متقاضیان شدت زیادی دارند و در برخی دیگر چندان شدید نیستند. بسته به مقاومت جسمی یک فرد، عوارض ناشی از بلفاروپلاستی می‌تواند تغییر کنند. شایع‌ترین عوارض این جراحی عبارتند از:

  • باز شدن محل زخم در صورت عدم مراقبت صحیح از پلک
  • عفونت کردن بخیه
  • قرمزی و تورم در همان لحظات ابتدایی عمل
  • تار شدن دید
  • تصحیح بیش از حد پلک
  • خون مردگی در پلک

چنانچه شما یک پزشک ماهر و باتجربه را برای انجام این جراحی انتخاب کنید، میزان عوارض ناشی از بلفاروپلاستی به حداقل خواهند رسید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *